Új járművek érkeznek a MÁV-hoz, már azt is tudni, hol lehet velük találkozni
Rövidesen a GYSEV Siemens Vectronjai is új utakon tűnhetnek fel, de Alstom Astride villamos mozdonyok is forgalomba állnak.
Hét egyértelmű bizonyítékot mutatunk arra, hogy a magyar gazdaság már rég nem összeszerelő üzem.
Egyre több adat lát napvilágot, amely azt jelzi, hogy versenyképességi fordulat kezdődött a magyar gazdaságban az elmúlt évtizedben:
1. A Makronóm hozta elsőként, hogy a high-tech szektor aránya a magyar iparban 70 százalék körüli, amivel a legfejlettebb országokat előzzük és nincs olyan gazdaság, amely jelentősen meghaladja a magyar értéket.
2. A high-tech szektor aránya a magyar exportban uniós rekord.
3. A magyar a világ egyik leginkább összetett gazdasága, a világ 146 országából a 14. helyen állva.
4. Az unióban a hetedik legnagyobb mértékben nőtt a magyar kutatásfejlesztési kiadások nagysága 2010 óta.
5. Az unióban a legnagyobb mértében nőtt a kutatásfejlesztéssel foglalkozók száma 2010 óta.
6. A globális innovációs indexben 132 ország közül a 34. helyen állunk, előzve Szlovákiát, Lengyelországot vagy Oroszországot.
7. A friss adat szerint pedig idehaza foglalkoztatják a legtöbb informatikust a cégek uniós összevetésben, ráadásul épp a válság alatt nőtt a szám 42 ezerrel.
A fenti statisztikák rendkívül sok oldalról ragadják meg a kutatás, a fejlesztés és az innováció világát. Nem véletlen, hogy a G7 portál elemzése mindről hallgat és a szakirodalomban az innováció mérőszámaként egyre kevésbé használt szabadalmakat elemezve próbál lesújtó képet adni a magyar innovációról.
A fentiekből azonban az derül ki, hogy a hazai kutatás, fejlesztés és innováció számos tekintetben a világelsők közé tartozik, ráadásul az ténylegesen itthon hasznosul, hiszen a magyar gazdasági növekedés jelenleg az egész unió legmagasabbja: itthon elképesztő meglepetést hozott az új GDP adat, Szlovákiában vagy Romániában viszont rendkívüli csalódást.
(Címlap: MTVA/Bizományosi: Oláh Tibor)